Bursa Organize Sanayi Bölgesi

1961 yılında, uygun Endüstri Bölgesi alanını tespit etmek için “Devlet Planlama Örgütü”nün bir danışman firması Türkiye’nin çapında araştırma yaptı. Bursa, İstanbul, Adapazarı, Adana, Mersin and Zonguldak şehirleri bu firma tarafından yakından incelendi.

Bu çalışmaların sonucu olarak, Bursa’nın böyle bir proje için Türkiye’deki en uygun şehir olduğuna karar verdi ve değerlendirilme bir raporla açıklandı. Bursa Organize Sanayi Bölgesi türünün gerçekleştirilen ilk örneğiydi ve ülkemizdeki Sanayi Bölgesinin Öncüsü olmaktan gurur duymaktayız. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası projeye sahip çıktı.

Endüstri Bölgesinin gerçekleştirilmesi günümüzde kanun düzenlenmekte ve hem devlet hem de özel sektör düşük faizli borçlar vererek projelere yardım etmektedir. 1962’de, Maliye Bakanlığı AID’den 26.2 milyon TL bor verdi verdi ve inşaat başladı. Bursa Organize Sanayi Bölgesi resmi olarak 1966 yılında açıldı.

Organize Sanayi Bölgesi için tahsis edilen alan endüstri için satın alındı ve uygun bölümlere ayrıldı. Yol, su, drenaj, elektrik ve telefon gibi alt yapı servisleri Bursa Sanayi ve Ticaret Odası tarafından tamamlandı.

Yüksek Standartlı servis sağlamak için, her tür bakım sağlandı. Ek olarak, atık toplama, itfaiye ve ambulans servisleri Bölgedeki firmalar için ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Bölgeye 1.8 milyon metre karelik bir alanla başladık fakat talep 1994 yılında 3.7 milyon metre kareye genişletmeye yönlendirdi. Geçen yılın Kasım ayında, son genişleme aşaması bize toplam 7 milyon metre karelik alan verecek şekilde tamamlandı.